Конспекти уроків

Урок математики
2 клас
Тема: Ділення. Зв'язок дій множення і ділення.
Мета: ознайомити учнів з дією ділення, знаком ділення;
вчити читати приклади на ділення, складати за малюнками приклади на ділення;
вчити використовувати зв'язок дій множення і ділення під час розв'язування прикладів;
формувати уміння розв'язувати задачі  на ділення ;
розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, вміння узагальнювати, аналізувати, групувати; виховувати акуратність, допитливість.

Обладнання:
зошити на друкованій основі, картки для роботи в парі, роздатковий матеріал , схеми- опори, картки з цікавими завданнями для допитливих, комп'ютер, екран, презентація Microsoft офісе PowerPoint
Презентація до уроку:


                Технологічна карта вивчення теми
Тема
Ділення. Зв'язок дій множення і ділення.
Мета теми


Плановані
результати
створити умови для розвитку пізнавальної загальнонавчальної діяльності учнів, спрямованої на досягнення ними таких результатів:
предметних:
·         формування розуміння конкретного змісту ділення;
·         вміння використовувати зв'язок дій множення і ділення під час розв'язування прикладів;
·         використовувати для пізнання навколишнього світу отриманий досвід.
міжпредметних:
·        • вміти висувати гіпотези, міркувати логічно, вступати в мовне спілкування, брати участь у діалозі;
·        • вміти фіксувати труднощі і шукати їх причини;
·        • набуття досвіду дедуктивних міркувань і творчої діяльності.
особистісних:
·         вміння використовувати нові знання при вирішенні завдань; робити висновки й умовиводи;
·         впевнено і легко виконувати математичні операції;
·         набуття досвіду самостійної організації навчальної діяльності;
·         досвід вироблення у себе впевненості у взаєминах з людьми;
·         оволодіння вміннями спільної діяльності.


Тип уроку
Урок «відкриття» нових знань
Форма проведення
Урок-дослідження
Основні поняття
«Множення», «ділення», «множник», «добуток», «обернена дія»
Ресурси:
- основні
-додаткові



підручник "Математика. 2 клас ", М.В. Богданович, Г.П.Лишенко
комп'ютер, екран, презентація Microsoft офісе PowerPoint,


Хід уроку
І Організаційний етап
(Привітання, організація уваги, емоційний настрій)
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Посміхніться всім навколо:
Сонцю, небу, гостям, друзям.
І тоді, обов’язково,
Весь урок чудовим буде.

ІІ Етап мотивації навчальної діяльності
-Сьогодні урок математики, я хочу розпочати словами видатної жінки-математика, Соф’ї Ковалевської:
«Серед усіх наук, які відкривають шлях до пізнання законів природи, найвеличнішою є математика.»     
-Я вам пропоную стати дослідниками і «відкрити» д ля себе нові знання .
-Що нам знадобиться, щоб зробити « відкриття», ?(Знання з математики, підтримка товаришів, вміння міркувати, не боятися труднощів, уміння додавати, віднімати, множити)





ІІІ Етап проектування
Ознайомтеся з планом  роботи

                        План уроку
1.Збираємо багаж знань
2.Проводимо дослідження
3. «Відкриваємо» нові знання.
4.Використовуємо нові знання на практиці.
5.Оцінюваємо свою роботу.

ІІІ етап. Актуалізація опорних знань учнів
-Повторюємо те, що ми вже знаємо, щоб зібрати багаж знань.
-Над якою темою ми працюємо?(Множення)
- Що ми вже знаємо і вміємо з цієї теми?(Множити на 0, на 1; таблицю множення на 2;. компоненти множення)
1.     Каліграфічна хвилинка. Гра «Обчислювальна машина»
-Всі записи під час дослідження ви будете робити в спеціальному зошиті.
 Щоб дізнатися  хто нам буде допомагати, виконайте обчислення за алгоритмом, заданим блок- схемою,заповніть таблицю і розташуйте відповіді в порядку зростання .

(Смішарики)
Щоб нам було веселіше, разом з нами  будуть мандрувати забавні круглі істоти – герої улюбленого мультфільму дітей і дорослих « Смішарики»
( Нюша, Кролик Крош,Іжачок, Лосяш, Совунья, Пін та іншими.

-Які знання  допомогли вам виконати це завдання?(знання таблиці множення
 на 2)
Це 1-ше знання , яке ми кладемо в багаж.

2.     Вправа «Допоможіть Барашеві знайти зайвий числовий вираз»
4+4+4+4+4
2+2+2+2+2+2+2
5+5+4+5
3+3+3+3
(Зайвий 3-й  вираз. так як в 1.2,3, - доданки однакові. а в третьому вони різні)
-Можемо ці вирази записати по іншому? (Додавання однакових доданків називається множенням.Тому ми можемо записати ці вирази за допомогою дії множення)
Запишіть ці вирази за допомогою дії множення.
45=10
27=12
34 =12
Прочитайте по-різному, використовуючи математичну мову.
( -добуток чисел 4 та 5 дорівнює 10;
- 1 множник- 2 , 2  множник- 7. добуток -14;
добуток чисел 3 та 4 дорівнює 12)

-Що допомогло вам виконати  це завдання?(Знання, що множення це додавання однакових доданків)
-Чи задоволений вашою роботою Бараш?
-Покладемо це знання в багаж?

3.      Бліц-турнір від мудрої Совуньї
(Записати тільки  вирази до задач)
1. Скільки днів у двох тижнях?(72=14)
2..Кролик вуха насторожив –
В нього дуже добрий слух.
Хто ж тепер нам скаже точно:
В двох кролів є скільки вух?2· 2 = 4(в.)
                        3.Три лисички, три сестрички.
                         Заплели по дві косички.
                         Скільки разом у лисичок
                         Є заплетених косичок? (2· 3 =6(к.)
4.Встала вранці миша- мати
Дітям зерна роздавати.
6 дітей, і всім вона
Роздала по два зерна.
Скільки, вас питаю я,
З’їла зернят вся сім’я? (2· 6 =12 (з.)
 -Яке ще уміння ми покладемо до нашого багажу?(Уміння розв'язувати задача на знаходження суми однакових доданків)
4.Допоможіть Кролику Крошу. Встановіть закономірність і складіть числові вирази.
25+36=61        46+34=80      
61-36=25         ________
61- 25=36       _________
-Яка тут закономірність?(Зв’язок компонентів додавання: якщо від суми відняти перший доданок отримаємо 2-й доданок; якщо від суми відняти
2-й доданок буде 1-й доданок. Дії додавання і віднімання- обернені.
- Задоволений вашою роботою Кролик Крош?

-Покладемо і це знання в наш багаж.
Фізхвилинка для очей.
На екрані будуть з’являтися сніжинки. Порахуйте, скільки всього було сніжинок.(2ּ9=18)
Молодці! Ми разом із Смішариками   зібрали багаж знань, а для цього повторили вивчений матеріал, який  знадобиться , щоб зробити «відкриття.»
ІV.Постановка проблеми і мети уроку
-Спочатку проведемо дослідження.
1.-Які арифметичні дії нам уже відомі?(Додавання, віднімання, множення)
2.Роздивіться малюнок і складіть задачу.
               


В кожній з п'яти тарілок лежить по 2  цукерки. Скільки всього цукерок.?
2      ·  5 = 10(ц.)
3. Складіть обернену задачу.
10 цукерок розклали в 5 тарілки. Скільки цукерок в кожній тарілці?
-Як записати розв'язання?
-Не знаєте?
-Перед нами виникла проблема. Щоб її розв’язати, треба «відкрити» нові знання.
-         Щоб знайти скільки цукерок в кожній тарілці, ми повинні їх поділити порівну.
-         Яке ключове слово ви почули?( Поділити.)
-         Ми знаємо такі  арифметичні дії як додавання, віднімання, множення.
-         Ми їх можемо використати для розв'язання цієї задачі? (Ні)
-          Нам потрібна нова арифметична  дія .В математиці така дія називається діленням.  Записується вона за допомогою знаку ділення(: )

-Яка тема нашого уроку ?(Дія ділення)
 - Хто зможе сформулювати мету нашого уроку (нашого дослідження)? (Познайомитися з дією ділення, навчитися записувати розв'язання та розв'язувати задачі на ділення)
-Давайте подивимося, чи задоволені вашою роботою Смішарики?


VІ. Етап « відкриття» нового знання
-Багаж знань зібрали.
-Дослідження провели.
-А тепер наступив етап «відкриття» нових знань
1 Робота в групі(клас ділиться на групи по 4 учні)
Поділіть 12 квіточок порівну між собою. Скільки квіточок отримав кожний?
12:4 =3(кв.)
-Як ви ділили картки?( Роздавали по одній)
Як ви гадаєте, чи зручно кожного разу при діленні розкладати предмети?
( Ні. Це довго. Предметів може бути багато. Вони можуть бути важкими , великими.)
Що ж робити?
2.Робота в парі.Пропоную вам провести ще одне дослідження.
Кожна  пара отримує картку

























-





Що ви помітили ?(Малюнки в 1 і 2 завданнях однакові.
Це означає, що операція  ділення обернена  до операції  множення.)


Висновок: -Яке «відкриття» ви зробили? (Щоб  виконати дію ділення, треба скористатися таблицею множення)













-Як ви гадаєте, задоволені вашою роботою Смішарики?                 
-Тепер можна відпочити.

Фізкультхвилинка

Нумо ,друзі, всі вставайте.

 Фіззарядку починайте.
Дуже добре.
Потягнулись, один одному посміхнулись.
Раз-працюємо руками,
 Два- працюємо плечами.
Шию добре розминаймо.
 Усі разом заспіваймо.
Урок математики гарно пройде, (руки перед собою)
Якщо добре зробимо зараз усе.(метелик)
Раз,два, три, чотири.( Прогиби)
Раз,два, три, чотири.(Насос)
Раз,два, три, чотири.(Присідання)
П’ять.(Портфель)

VІІ.Етап закріплення нових знань
-  Прийшов час застосувати «відкриті» вами знання на практиці.

1.Складемо таблицю ділення на 2. (Робота ведеться з коментуванням «ланцюжком»)
Обчисліть, скориставшись таблицею множення на 2 .
Зразок відповіді : 8: 2=4 ,так як 4·2 =8

Що ви помітили?
2.Розв’язання задач.
А) 12 фруктів розділили порівну між собою двоє друзів . Скільки фруктів отримав кожний?
Б)14 горіхів розклали порівну в два кошики. Скільки горіхів в кожному кошику?
3. Обчислити, користуючись таблицею
Дітям пропонуються три завдання за вибором(різнорівневі)

1)  8:2 =                2) 16:2 -8=               3)  12:2+13=
18:2=                    14:2 +23=                  48- 14:2·2=

Перевірка  за зразком на слайді. Самооцінка.
-Де були допущені помилки?( в виборі дії, в розв’язанні)
-Яку пораду можете дати своїм товаришам?( Вивчити таблицю множення, правила)
VII Підсумок уроку .Рефлексія
-Чи зробили ви сьогодні «відкриття» ?
- Яку тему розглянули?(    Ділення)
-Що таке ділення? (Дія ділення обернена дії множення)
-Що вчилися робити? (Розв’язувати вирази і задачі на ділення)
-Як ви гадаєте, чи все ми про дію ділення вже дізналися?
-

 Знайдіть закономірність між виразом і буквою:
3+7 С
9 -5 Р
2 ·5 Д
8 : 2 ?
Наші задачі наступного уроку дізнатися:
-як називаються компоненти при діленні;
-розглянути до кінця, як з одного виразу на множення скласти два вирази на ділення.
-Отже , нас чекає ще багато відкриттів.
VIIІ Оцінювання. Самооцінка.

 У кого з вас гарний настрій? Чому?( У мене все вийшло. Я добре відповідав. Я правильно виконав всі завдання.)
 - Я бачу, що не у всіх гарний  настрій? Чому? (У мене не все вийшло. Я не зміг виконати всі завдання правильно. )
- Не потрібно сумувати, якщо щось не вийшло. Наступного уроку ви станете успішнішими. Я в це вірю. Ваш гарний настрій-запорука успіху в будь-якій справі.
ІX. Домашнє завдання.
 № 465-задача, № 467- обчислити числові вирази.
 Вивчити таблиці множення і ділення на 2.
Для допитливих наші гості приготували картки з  додатковими цікавими завданнями.
 - Урок закінчено. Ви гарно потрудилися.



Урок- подорож
ТЕМА:Задачi на знаходження невiдомого вiд'ємника. По­вторення вивченого.
МЕТА:ознайомити iз задачами на знаходження невiдомого вiд'ємника; вправляти в розв'язаннi прикладiв i за­дач;
розвивати логiчне мислення, математичну мову;
виховувати вміння спілкуватись в групі, виконувати спільні завдання.
МЕТОДИ : Словесні, наглядні, практичні, інтерактивні.
ПРИЙОМИ : Робота в парах, дидактична гра, робота в групі, «Клубочок», «навчаючи - вчуся».
ОБЛАДНАННЯ : Картки для роботи в парах, картки для усного рахунку, таблиці для роботи в групах.
ТИП УРОКУ : Комбінований
ХІД УРОКУ
І.0РГАНІ3АЦІЯ КЛАСУ
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Працюватимем старанно,
Щоб сказати у кінці,
Що у нашім другім класі
Усі учні молодці.
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Сьогодні на уроці я пропоную відправитися до королівство Математики. Щоб потрапити у це королівство нам прийдеться пройти через
поле Чисел, перепливти море Обчислювань, здолати гору Задач і тільки тоді через Геометричну долину ми потрапимо до королівства  Математики.

III.    АКТУАЛІ3АЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Щоб пройти поле чисел нам треба написати математичний диктант
1. Математичний диктант.
1)14 збiльшити на 4.
2)Знайдiть суму чисел 30 i 20.
3)Я задумала двоцифрове число, додала до нього 1 і отримала трицифрове число. Яке число я задумала?
4)Вiд невiдомого числа вiдняли 36 й одержали 10. Знайдiть невiдоме число.Який це компонент?
5)На скiльки 85 бiльше 20?Щоб дати відповідь на це запитання, що треба зробити? Як ви розмірковували?
 6)Яке число потрiбно вiдняти  від 46, щоб одержати 30? Який це компонент?
     7) Яке число треба відняти від 35 щоб отримати 30?Який це компонент?
Ще раз повторимо це правило: як знайти невідомий від’ємник. До цього правила ми ще не раз повернимося під час нашої мандрівки.
Прочитайте ряд чисел.
18, 50, 99,46, 65,  1 5, 5.
-Яке число зайве?
-Назвіть число в якому одиниць більше десятків на 2.
-Дайте характеристику числу 65.(Яке воно? Двоцифрове, непарне.
                                                          Де стоїть?Між числами 64 і 66.
-Де ми можемо використати знання про десятки і одиниці, тобто про розрядні доданки?
ІV.    ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Ми пройшли поле Чисел. Що ж нас далі чекає?
Далі нас чекає розв'язання прикладiв на рiзнi випадки додавання i вiднiмання двоцифрових чисел, щоб перепливти море Обчислювань.
Розв'язування задач нового типу, щоб здолати гору Задач.

V.РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1) Гра «Який дельфін швидший?»
Це змагання між двома командами . Перша команда сидить на  І  варіанті, друга -на другому. Завдання виконуємо ланцюжком. Від якого числа дельфін поплив до такого ж повинен повернутися. Будьте уважні, тому що якщо хтось зробить помилку, дельфін не зможе повернутися до свого числа.



     2) Рівняння
Наступне завдання , яке чекає нас в морі Обчислень це розв’язання рівнянь.
Розв’язати рівняння вам допоможе алгоритм:
Дивлюсь на знак
Називаю компоненти
Нам невідомий …
Згадую правило
Розв’язую рівняння
Х – 23 =45                                67 – Х =40
VI. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Розв'язання задачі, спираючись на демонстративний матеріал.

Була смуга довжиною 24 см. Після того як частину відрізали, залишилося 10 см.
Скільки сантиметрів смуги відрізали?
Демонстрація задачі.
Про що говориться в задачi?
Що вiдомо? Про що потрiбно довiдатися?
Які опорні слова?
Якщо спiввiднести опорнi слова з назвами компонентiв у прикладi на вiднiмання, що буде означати кожне зi слiв?


На дошцi запис:   Було                     Зменшуване
      Вiдрiзали             Вiд'ємник
                              Залишилася       Рiзниця

Який компонент знаходимо?
Як знайти невiдомий вiд'ємник? (Розв'язання задачi.)
Якого типу ця задача?
Над якимии задачами ми сьогодні працюємо?
2. Робота за підручником.
Аналiз короткої умови, складання задачi та iї розв'язання.
• Задача 416 (с. 75).
Про що говориться в задачi?
Що вiдомо? Про що потрiбно довiдатися?
Якщо спiввiднести опорнi слова з назвами компонентiв у прикладi на вiднiмання, що буде означати кожне зi слiв?
Який компонент знаходимо?
Як знайти невiдомий вiд'ємник? (Розв'язання задачi.)
3.Аналiз i розв'язання простої задачi №417 (с. 75).
Якi опорнi слова?
Яким словом замiнити слово «купив»? («Витратив».)
Зробiть на дошцi короткий запис, проставте числовi данi:
Було — 47 к.
Витратив — ?
Залишилося — 12 к.
Спiввiднесiть кожне зi слiв короткого запису з назвами ком­понентiв при вiднiманнi. Що ж невiдомо? (Вiд'ємник.)
Як його знайти?
Творча робота над задачею.
—     Складiть задачу на порiвняння витрачених грошей iз остачею, використовуючи данi попередньої задачi.


VІI.ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
Щоб здолати гору Задач, я пропоную виконати роботу в групах.
Розділіться за групами.
1.Групова робота
І група Задача. У класі було 35 учнів Після того як декілька учнів вийшло, в класі залишилося 20 учнів. На скільки більше учнів залишилося, ніж вийшло?
ІІ група Задача.У Миколки було дві грошові купюри: 20грн. і 5 грн.  Після того як він купив фарби, в нього залишилося 10 грн.Скільки коштують фарби?
ІІІ група. У господині було 45 грн.  Після того як вона купила яблук, в неї залишилося дві грошові купюри: 10 грн. і 5 грн. Скільки коштують яблука?
ІV група. У мішку було 46 кг картоплі. Після того як  частину картоплі з’їли, в мішку залишилося 22 кг картоплі. Скільки кілограмів картоплі з’їли?
Кожна група працює з карткою.
Перевірка роботи груп.
2. Бліц -турнір
1.У книзі 67 сторінок.Після того як Катя  частину книги прочитала, їй залишилося прочитати ще 27 сторінок. Скільки сторінок Катя вже прочитала?
2.У Миколки було 14 зошитів. Він купив ще 10 зошитів в клітинку і 6 зошитів в лінійку. Скільки зошитів стало у Миколки?
3.Купили 12 кг яблук і стільки ж слив. Для повидла взяли 
10 кг фруктів. Скільки кілограмів фруктів залишилося?


Гору Задач ми здолали.
VIII. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦ1Я ЗНАНЬ
А тепер на нас чекає Геометрична долина.
1. Розв'язання задачi з логiчним навантаженням (фронтально).
2.    Знаходження периметра квадрата (iндивiдуально).
Кожний одержує картку iз зображенням квадрата, периметр якого потрiбно обчислити.
IX.                         ПІДСУМОК УРОКУ
-Ми здолали всі перешкоди і нарешті потрапили у королівство математики.
Над чим нам прийшлося попрацювати?
Який тип задачi розглянули?

Як знаходиться невiдомий вiд'ємник?
Якi види завдань виконували?

Х.РЕФЛЕКСІЯ
Чи задоволені ви своєю роботою?
Виберіть , будь ласка, той колір, який відповідає вашому настрою.
ХІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
І рівень
1.423 (с. 76). Скласти й розв'язати задачу на знаходження вiд'ємника.
2. 424 (с. 76). Розв'язати приклади.
—         Яка з вiдповiдей найбiльша?
ІІ рівень

     № 421






Комментариев нет:

Отправить комментарий